Stiftung Warentest: Kondezační kotel Vitodens 300-W

Vitodens 300-W společnosti Viessmann se stal vítězem ve srovnání devíti nástěnných plynových kondenzačních kotlů

 

„Energii, která je obsažena v plynu, velmi efektivně přeměňuje na teplo pro vytápění. Spalování s velmi nízkým obsahem škodlivin. Velmi snadná obsluha. Pečlivé zpracování.“ – nástěnný plynový kondenzační kotel Vitodens 300-W sklidil u pracovníků nadace Stiftung Warentest samou chválu. Ve svém červencovém vydání časopisu „test“ se srovnávalo devět kombinací plynového nástěnného kotle a solárního zásobníku. Konečný verdikt: S celkovou známkou „dobrý“ (1,7) jsou kotle Vitodens 300-W a solární zásobník Vitocell 100-W jasnými vítězi testu. 

Vitodens 300-W je nástěnný kondenzační kotel prémiové třídy s výkony od 3,8 do 35 kW. Proto je kotel vhodný zejména pro použití v rodinných a dvougeneračních domech, jak pro stávající budovy tak pro novostavby. Srdcem nástěnného kotle je tepelný výměník Inox-Radial z nerezavějící ušlechtilé oceli odolné proti korozi. Přeměňuje použitou energii téměř beze ztrát na teplo pro vytápění. Sálavý hořák MatriX zajišťuje ekologické spalování s nízkým obsahem škodlivin. Integrované vysoce efektivní čerpadlo spotřebuje ve srovnání s běžnými čerpadly asi o 70 % méně elektrické energie. Proto dostal kotel Vitodens 300-W v kategorii „energetická efektivita“ známku „dobrý“ (1,8), v případě ekologických vlastností byl ohodnocen dokonce známkou „velmi dobrý“ (1,5). 

Inteligentní regulace spalování šetří náklady 

Kotel Vitodens 300-W je vybaven automatickou regulací spalování Lambda Pro Control. Ta zabezpečuje, aby přístroj spolehlivě fungoval i v případě kolísání kvality plynu a zachází s palivem trvale úsporně. 

Komfortní obsluha přístroje

Díky nové regulaci Vitotronic, která má komfortní obsluhu, lze všechna nastavení na kotli Vitodens 300-W provést velmi jednoduše. Ovládací menu má logické a srozumitelné uspořádání, je podsvícené, kontrastní a snadno čitelné. Teplotní křivky, časy a solární výtěžky tepla (při provozu spolu se solárním zařízením Viessmann) se zobrazují názorně jako grafy. Jako u mnoha mobilních telefonů, se i u kotle Vitodens 300-W všechna nastavení realizují jednoduše pomocí obslužného kříže. Funkce pomoci informuje v případě pochybnosti o dalším zadávacím postupu. 

Solární zařízení jako doplněk, který se doporučuje

Pokud jde o efektivní využití paliva, poskytuje kotel Vitodens 300-W v současné době možné maximum. Se solárním zařízením lze spotřebu paliva dodatečně snížit. Až 60 % energie potřebné na přípravu teplé vody a až třetina celkové spotřeby tepla u jednoho rodinného domu (standard EnEV) se dá ročně pokrýt prostřednictvím energie, kterou zdarma dodává slunce. Nadace Stiftung Warentest proto kotel Vitodens 300-W testovala spolu se zásobníkem Vitocell 100-W na solární ohřev pitné vody.

Vitocell 100-W je bivalentní zásobníkový ohřívač vody s objemem 300 litrů a druhým výměníkem tepla pro připojení solárního zařízení. Jeho vrstva smaltu Ceraprotect spolehlivě chrání proti korozi. Vysoce účinná tepelná izolace minimalizuje tepelné ztráty. Bílé barevné řešení zásobníku je sladěno s nástěnným plynovým kondenzačním kotlem Vitodens 300-W. 

Pokud se při instalaci nástěnného plynového kondenzačního kotle Vitodens 300-W nenamontuje zároveň solární zařízení, učiní se opatření pro pozdější dodatečné vybavení zásobníkem Vitocell 100-W. S tímto bivalentním zásobníkem se zjednodušuje dodatečné připojení solárních kolektorů, protože potom není nutné kupovat nový nebo přídavný zásobník.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.