Kalendáře – události pod kontrolou

 

Kalendář je velmi běžná věc v každé domácnosti nebo kanceláři. Je to pomůcka, ve které je zaznamenán celý rok a která nás upozorňuje včas na události, výročí a důležitá data, abychom něco neprošvihli.  Může také uschovávat naše poznámky a sloužit jako mini kronika. Výběr kalendáře je proto velmi důležitý a neměli bychom jej podcenit.

Kalendáře můžeme rozdělit na několik hlavních druhů

 • Stolní kalendáře – jsou nejčastějším typem kalendáře používaným snad na každém pracovním stole. Bývají menšího formátu, většinou rozděleným formou 1 týden na stránku. Můžete ale najít i menší, které mají na každé stránce 1 den. Pomáhá nezapomínat, kdo z našich blízkých má narozeniny nebo svátek.
 • Nástěnné kalendáře – jsou oproti stolním kalendářům většinou většího formátů a bývají rozděleny formou jeden měsíc na každou stránku. Vrchní část může obsahovat fotku nebo obrázek nebo reklamní sdělení. Slouží nám pro základní, snadnou orientaci ve dnech a měsících. Jsou velmi častou formou jak prezentovat firemní značku, ale také velmi vhodným a vyhledávaným dárkem, např. fotokalendáře jsou velmi oblíbené.
 • Tříměsíční kalendáře – tento typ kalendáře se velmi často používá v kancelářích – na pracovních stolech ale také zavěšené na zdi. Na každé stránce jsou zobrazeny tři po sobě jdoucí měsíce a případně obrázek, fotka, grafika. Tímto způsobem se mnohé firmy prezentují, umístěním reklamy nebo loga firmy.  Tříměsíční kalendář má standardně tzv. jezdec, který usnadňuje orientaci v kalendáři a označuje aktuální den a měsíc.
 • Trhací kalendáře – všechny uvedené typy kalendáře se mohou objevovat ve formě trhacích kalendářů, tzn. že jsou na straně perforované a očekává se, že po uplynutí každého dne/týdne se stránka kalendáře vytrhne a uvolní místo následující.
 • Elektronické kalendáře – každý moderní telefon má v příslušenství elektronickou verzi kalendáře, který zobrazuje datum na obrazovku. Navíc obsahuje aplikaci elektronický diář, dle nastavení denní, nebo měsíční, kam se mohou zapisovat schůzky, události nebo úkoly a dají se nastavit upozornění, která dohlídnou, abyste už nic neprošvihli.
 • Lunární kalendář – v poslední době je to oblíbený typ kalendáře, ve kterém jsou detailně zaznamenány fáze měsíce. Mnohé obsahují i tradiční rady a lidové moudra k některým aktivitám s tím spojených. Např. sazení rostlin, stříhání vlasů, praní aj.
 • Kořeny moderního kalendáře jsou v Římě

   

  Lidé byli vždy fascinování tokem času a od nepaměti používali různé systémy na počítání a zaznamenáváni času (kalendáře). Některé národy dokonce budovali stavby pro tento účel.  Novodobý kalendář se vznikal ve starověkém Římě a mnohokrát se měnil. Juliánský kalendář, který fungoval dlouhá staletí, nahradil Gregoriánský kalendář, který byl astronomicky přesnější, s odchylkou pouze 1 den asi za 3300let. Byl zaveden v roce 1582 a řadí se mezi solární kalendáře.  U nás byl zaveden nejdřív na Moravě a poté v Čechách, v roce 1584.

  Leave a Reply

  You must be logged in to post a comment.